Czy spółkę z o.o. lepiej zakładać przez internet czy przez notariusza?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest, po jednoosobowej działalności gospodarczej, jedną z najpopularniejszych form prowadzenia biznesu. Posiada wiele zalet, w których góruje ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania. Z tego względu jest niezwykle korzystna dla osób uzyskujących wysokie dochody. Jednak, żeby ją założyć trzeba liczyć się z wysokimi kosztami oraz posiadać niezbędny minimalny kapitał zakładowy w wysokości 5000 zł. Sposób rejestracji można wybrać – tradycyjnie lub przez system S24. Która forma jest dla przedsiębiorcy bardziej korzystna?

Rejestracja tradycyjna

Zanim wprowadzono system S24 rejestracja spółki z o.o. mogła odbyć się jedynie tradycyjnymi sposobami. Trzeba było udać się do notariusza, który redagował umowę spółki lub akt założycielski (w przypadku spółki jednoosobowej) oraz niezbędne wypisy. W zależności od rodzaju i skomplikowania umowy, koszt takiej wizyty wyniesie nas nawet do 1000 zł. A do tego doliczyć należy wszystkie dodatkowe opłaty, jak wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, spis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

System S24

Dzięki uruchomieniu systemu S24, tradycyjna rejestracja spółki z o.o., została wzbogacona o rejestrację online. Jest ona znacznie tańsza i szybsza, dotyczy jednak tylko firm z nieskomplikowaną formą umowy. W systemie bowiem znajdziemy najprostszy wzór. Jeśli będziemy chcieli wzbogacić go o dodatkowe zapisy, konieczna stanie się wizyta u notariusza. Założenie działalności zajmie nam maksymalnie 3 dni. Znacznie niższe są również koszty, gdyż unikniemy opłaty za zredagowanie umowy. O połowę mniej zapłacimy za opłatę wpisu do KRS, pozostałe koszty utrzymają się na tym samym poziomie.

Dlaczego warto osobiście?

Choć założenie spółki z o.o. osobiście wiąże się z większymi kosztami, to w niektórych sytuacjach warto skorzystać z tego rozwiązania. Czynnikiem kluczowym będzie wkład własny do spółki, którego wartość wynosić musi minimalnie 5000 zł. Spółka założona przez system S24 musi poświadczyć kapitał w formie pieniężnej, natomiast tradycyjna rejestracja pozwala na przedstawienie wartości kapitału własnego w formie majątku. A mogą nim być komputery do pracy, drukarki, czy nawet biurko.

www.bazadoradcow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *