Czy jesteś gotowy na własny biznes?

Pewnie słyszałeś już o tym, że większość „nowych” działalności gospodarczych upada, a czasem nawet dochodzi do skraju bankructwa w przeciągu pierwszych pięciu lat. To ryzyko zawsze występuje. Nie możesz być pewien w stu procentach, że akurat twój biznes utrzyma się na rynku i nie jesteś w stanie uchronić się przed wszystkim, bo na niektóre rzeczy nie masz wpływu. Nigdy jednak nie decyduj się na otwarcie firmy bez odpowiedniej wiedzy. Teoretycznie mógłbyś ją zdobyć później, ale mogłoby się też okazać, że nie miałbyś na to czasu.

Wiedza i kompetencje są absolutną podstawą. O założeniu firmy powinieneś więc pomyśleć dopiero wtedy, gdy ukończysz swoje studia kierunkowe i zdobędziesz doświadczenie, pracując dla czyichś działalności bądź korporacji. Nigdy nie rób tego wcześniej. A być może sam powoli zaczynasz zauważać, jakie błędy popełnia twój szef. Nieraz masz ochotę coś mu doradzić i coś podpowiedzieć, ale boisz się, że zostanie to źle odebrane. Jest to jednak jasny znak, że raczej dałbyś radę poprowadzić swój biznes. Załóż go zatem i sam się o tym przekonaj.

Do otwarcia nowej firmy potrzebujesz też jakiegoś zabezpieczenia finansowego. Żaden biznes nie zagwarantuje ci natychmiastowych zysków. Takie cuda zdarzają się tylko w filmach, dlatego raczej na nie nie licz. Przygotuj sobie natomiast odpowiednio duże zaplecze finansowe, by w razie problemów móc do niego sięgnąć i nie doprowadzić firmy do bankructwa. Zawsze warto też mieć trochę pieniędzy odłożonych na czarną godziną. Nigdy nie wiesz, kiedy mogą ci się one przydać.

Jak założyć firmę sprzątającą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *